18 listopada, podczas gali z okazji 20 – lecia Fundacji Integralia, poznaliśmy rezultaty III edycji programu „Sprawny staż”. Pod wieloma względami była ona bardzo różnorodna, pełna wyzwań i niespodzianek. W porównaniu do I edycji liczba firm wzrosła trzykrotnie, ale największy wzrost, bo aż o 450%, nastąpił wśród osób aplikujących.
W tym roku w programie wzięli udział: Accenture, Bayer, Credit Agricole, Deloitte, ERGO Hestia, IKEA, mBank, Orlen, Procter & Gamble, Rossmann, Siemens Healthineers oraz State Street. Podczas uroczystości Partnerzy zostali wyróżnieni certyfikatem „Inkluzywnego partnerstwa”. Prezes ERGO Hestii Artur Borowiński i prezeska Fundacji Integralia Dagmara Senda docenili pracodawców za otwartość i włączanie osób z niepełnosprawnościami w swoje struktury.
Staż odbyło 29 młodych, ambitnych studentów oraz absolwentów posiadających orzeczenie o niepełnosprawności. Zostali oni wyłonieni w co najmniej dwóch etapach rekrutacji spośród 165 kandydatów i kandydatek. Uczestnicy programu zdobyli cenne doświadczenie zawodowe w takich obszarach jak analiza danych, administracja, HR, prawo, ekonomia, logistyka czy chemia.
– „Sprawny staż” to jeden z kluczowych projektów Fundacji Integralia. Inspiracją do stworzenia programu były letnie staże organizowane w ERGO Hestii. W 2016 roku zaczęliśmy włączać studentów z niepełnosprawnościami do naszych biur, a pozytywne efekty tej współpracy skłoniły nas do zaimplementowania podobnych praktyk w innych firmach. W ten sposób wpływamy na realizację strategii DEI (Diversity, Equity, Inclusion) w środowisku biznesowym i uczymy pracodawców, jak współpracować w zespole różnorodnym pod względem sprawności – mówi Dagmara Senda, prezeska Fundacji Integralia. Program „Sprawny staż” to nie hasło, ale przykład konkretnego działania, które niesie za sobą szereg wartości. Oddziałuje na postawy, miejsca pracy oraz karierę studentów i absolwentów – dodaje.
Przed rozpoczęciem staży, wszystkie zespoły oczekujące na stażystę przeszły szkolenia dotyczące komunikacji i współpracy z osobami z niepełnosprawnościami. Trenerki Fundacji Integralia opowiedziały o rodzajach niepełnosprawności, sposobach nawiązywania kontaktu z osobami o różnych typach schorzeń i zasadach savoir vivre. Podczas III edycji w szkoleniach wzięło udział 240 uczestników i uczestniczek. Po zakończeniu stażu 40% laureatów pozostało w organizacjach na dłużej i łączy pracę z nauką. Takim samym wynikiem zakończyły się również dwie poprzednie edycje.
Niezależnie od opcji kontynuacji współpracy, z ankiet ewaluacyjnych wynika, że wszyscy stażyści byli zadowoleni ze stażu. Uczestnicy podkreślają przede wszystkim dobre przygotowanie stanowiska pracy i wdrożenie usprawnień, które ze względu na niepełnosprawność umożliwiały wykonywanie obowiązków i czynienie postępów oraz udział w szkoleniach. Wśród czynników składających się na 100% zadowolenia ze stażu wymieniają również możliwość poznania zasad i najważniejszych procesów w firmie, bieżącą, konstruktywną informację zwrotną otrzymywaną od opiekuna stażu oraz atmosferę sprzyjającą komunikacji i współpracy.
– Ciekawe wyniki ujawniła analiza ankiet z całego projektu. Z edycji na edycję obserwujemy tendencję pokazującą, że decydując się na udział w programie, studenci coraz mniejszą wagę przywiązują do wynagrodzenia, a coraz większego znaczenia nabiera otwartość firm na osoby z niepełnosprawnościami. Trend ten potwierdza, że różnorodność i włączanie to istotne czynniki, jakimi kieruje się pokolenie Z przy wyborze pracodawców – podkreśla Agnieszka Zborowska, koordynatorka programu „Sprawny staż”.
Kolejna edycja odbędzie się w przyszłym roku. Od stycznia 2025 roku firmy będą miały możliwość dołączenia do programu i zgłaszania ofert staży. Szczegółowe informacje publikowane będą na stronie www.sprawnystaz.pl.