Program „Sprawny staż” wszedł we właściwą fazę realizacji. Po etapie rekrutacyjnym i szkoleniowym, 28 osób z niepełnosprawnościami rozpoczęło lub rozpocznie staż w firmach biorących udział w inicjatywie. Grono laureatów może się jeszcze powiększyć. Rozmowy z pracodawcami nadal trwają.

III edycja projektu, w porównaniu z poprzednimi, cieszyła się największym zainteresowaniem. W odpowiedzi na oferty 12 firm zgłosiło się aż 165 studentów i studentek oraz absolwentów i absolwentek posiadających orzeczenie o niepełnosprawności. Spośród nich ponad 70 osób zostało zarekomendowanych do dalszego etapu rekrutacji. W kolejnym kroku pracodawcy weryfikowali kandydatów za pomocą testów i podczas rozmów kwalifikacyjnych. Zgłosiło się wiele ambitnych i zmotywowanych osób, dlatego decyzja o wyborze stażystów i stażystek nie była prosta.

Pozyskanie tak wartościowej i rekordowej liczby kandydatur było możliwie dzięki doświadczonemu zespołowi rekruterek Fundacji Integralia. Zadbały one o inkluzywność procesu oraz wielokanałowe dotarcie, wykorzystując przy tym długofalowe relacje z uczelniami. Nie bez znaczenia była również atrakcyjna oferta stażowa oraz wzrost rozpoznawalności programu. Wiele firm skorzystało z tego bogactwa potencjału i przyjęło więcej osób na staż niż pierwotnie zakładało.

– Program „Sprawny staż” doskonale wpisuje się w naszą politykę różnorodności. Chcemy czerpać z szerokiego wachlarza cech, talentów i doświadczeń ludzi, którzy tworzą mBank. Współpraca z Fundacją Integralia pozwoliła nam dotrzeć do grupy studentów i absolwentów z niepełnosprawnościami, których z radością włączyliśmy w nasze szeregi. Cały proces rekrutacyjny przebiegł bardzo sprawnie. Otrzymaliśmy informacje na temat kandydatów z uwzględnieniem ich potrzeb i preferencji zawodowych. Po spotkaniach rekrutacyjnych zaprosiliśmy do współpracy czterech stażystów/tki. Od lipca rozwijają oni swoje kompetencje w obszarach operacji oraz produktów inwestycyjnych. Trzymamy za nich kciuki i liczymy, że jest to początek ich długiej, pełnej wyzwań współpracy z mBankiem – mówi Dominika Wójcik, Ekspertka ds. Rekrutacji i Mobilności Wewnętrznej w mBanku.

Sukcesem zakończyły się także szkolenia, które w czerwcu realizowały zespoły oczekujące na stażystów. Łącznie wzięło w nich udział 240 osób. To kolejny rekord. W ubiegłych latach frekwencja wyniosła 212 i 181 osób. Trenerki Fundacji Integralia w przystępny i ciekawy sposób zapoznały pracowników z zasadami współpracy z osobami z niepełnosprawnością ruchową, w kryzysie zdrowia psychicznego i w spektrum autyzmu. Uczestnicy dowiedzieli się także, na co zwrócić uwagę w kontakcie z osobami z zaburzeniami głosu i mowy, osobami słabosłyszącymi oraz niewidzącymi.

Dużą zaletą szkolenia było przedstawienie szerokiego spektrum niepełnosprawności oraz sposobów efektywnej komunikacji z osobami z niepełnosprawnościami. Podczas szkolenia wykonywaliśmy ćwiczenia praktyczne pozwalające na poszerzanie naszej świadomości o prawidłowych sposobach i zasadach komunikacji. Szkolenie jeszcze bardziej utwierdziło nas w przekonaniu, że osoby z niepełnosprawnościami mogą aktywnie i merytorycznie uczestniczyć w codziennej współpracy w ramach życia zawodowego i społecznego. Przykłady znanych osób pokazały, że stwierdzone niepełnosprawności nie są w żaden sposób przeszkodą do osiągania sukcesów. Wartością dodaną szkolenia „Zmień Perspektywę” było to, że osobą współprowadzącą spotkanie była osoba z niepełnosprawnością, która opowiedziała nam o swoich życiowych doświadczeniach. Podkreśliło to nadrzędne przesłanie szkolenia – aby osoby z niepełnosprawnościami aktywizować w społeczeństwie, a nie je wykluczać. – relacjonuje Anna Plis, kierowniczka Działu Strategicznych Projektów Badawczo – Rozwojowych w ORLEN.

Przed stażem każda firma przygotowała również stanowiska pracy dostosowane do indywidualnych potrzeb przyszłych stażystów, zapewniając m.in. program powiększający, słuchawki wygłuszające, częstsze przerwy czy podnóżek. Stworzenie włączającego, przyjaznego i otwartego środowiska pracy jest niezwykle ważne dla obu stron. Obecnie praktykanci pod okiem opiekunów przechodzą przez okres wdrożenia, integrują się z zespołem i zapoznają z zakresem zadań. Przed nimi intensywny czas nauki i rozwoju. Dla niektórych to także doskonała okazja do wykorzystania znajomości języka angielskiego, Excela czy programów graficznych. Trzymamy kciuki za wszystkich i życzymy owocnej współpracy!