Staże II edycji programu dobiegają końca. W sumie wzięło w nich udział 25 osób. Laureaci dzielą się swoimi wrażeniami oraz doświadczeniami zdobytymi podczas ostatnich trzech miesięcy. Mówią o tym, jak zostali przyjęci do zespołu, jaką rolę pełnił opiekun, opowiadają o zadaniach, atmosferze, rozwoju i nie tylko.

Poznajcie opinie dziesięciu stażystów uczestniczących w „Sprawnym stażu”.

Sebastian – stażysta w IKEA:

„Przede wszystkim chciałbym podziękować za możliwość wzięcia udziału w programie „Sprawny staż”. Jest to bardzo dobrze zorganizowany i przemyślany program dla osób z niepełnosprawnościami, które to nie zawsze są w stanie brać udział w stacjonarnych formach stażowych, na przykład ze względu na problemy z poruszaniem się. Fundacja Integralia w pewien sposób łamie te bariery – pokazuje, że można inaczej i włącza osoby z niepełnosprawnościami do efektywnego budowania swojej kariery zawodowej.  

Swój staż odbyłem w IKEA w dziale People Planning, gdzie mogłem przede wszystkim rozwinąć swoje umiejętności analityczne, nauczyć się prezentacji wyników czy polepszyć swoje umiejętności pracy w zespole. Podczas stażu miałem okazję pracować na realnych zbiorach danych i zmierzyć się z wyzwaniami, które pojawiają się na co dzień w działach People&Culture. Realizując staż czułem, że mam wsparcie od koleżanek i kolegów z zespołu oraz czułem się jego częścią. Ponadto w IKEA miałem przydzielonego Buddy’ego – Martę, na której to pomoc mogłem liczyć przez cały okres stażu, a szczególnie w pierwszych dniach pracy w procesie wdrożenia. Cały staż, zadania oraz proces wdrożenia był bardzo dobrze zaplanowany i zorganizowany. Mam nadzieję, że w przyszłym roku IKEA również utworzy kilka miejsc stażowych, gdyż jest to doskonała okazja, aby nauczyć się nowych rzeczy oraz zobaczyć, jak pracuje się w dużej firmie”.

Estera – stażystka w ERGO Hestii:

„Program „Sprawny staż” w ERGO Hestii pozwolił mi uświadomić, że niepełnosprawność w żadnym stopniu nie wiąże się trudnościami w pracy zespołowej. Zostałam bardzo miło przyjęta przez doświadczonych pracowników z Departamentu Sprzedaży z Obszaru Wsparcia Sprzedaży i w żaden sposób nie odczułam jakiegokolwiek odrzucenia ze względu na moją chorobę – cukrzycę typu I, czego wcześniej bardzo się obawiałam. Praca wśród doświadczonych analityków pozwoliła mi na poszerzenie wiedzy i umiejętności w zakresie sporządzania szczegółowych raportów i programowania. Jestem bardzo wdzięczna realizatorom programu „Sprawny staż”, ponieważ poza zdobyciem cennej wiedzy zyskałam rzecz w mojej opinii najważniejszą – pewność, że niepełnosprawność nie jest wyrokiem, który pozbawia mnie szansy na samorozwój i zdobycie doświadczenia”.

Mikołaj – stażysta w firmie Bayer:

„Staż w firmie Bayer to przede wszystkim nowe, międzynarodowe kontakty ze znakomitymi ludźmi, możliwość nauki i pomocy dwóm działom, nowe umiejętności związane z systemem SAP i możliwość wdrażania swoich pomysłów. Zostałem przyjęty jak najbardziej ciepło i firma wyraziła chęć dalszej współpracy. Przyznam szczerze nie wiem, co miałbym więcej dodać”.

Mateusz – stażysta w Siemens Healthineers:

„Jestem bardzo zadowolony ze stażu w Siemens Healthineers. Pokazał mi on, jak wygląda praca w korporacji oraz pozwolił mi nauczyć się podstaw funkcjonowania w takiej organizacji. Miałem do wykonania różne zadania z kilku działów co pozwoliło mi rozeznać się, co najbardziej lubię robić, a za czym przepadam trochę mniej.

Moje potrzeby jako osoby niepełnosprawnej były spełnione wg moich próśb i nie było z tym żadnych problemów. Czułem, że jest brane pod uwagę to, co jest mi potrzebne.

Osoba, która była moim przełożonym, była wyrozumiała i przydzielała mi zadania z uwzględnieniem mojej niepełnosprawności. W każdej chwili mogłem liczyć na wsparcie i mogłem pytać o wszystko.

Dzięki uprzejmości jednej Pani z działu BHP (która w pewnym momencie stała się naszym duchowym mentorem i mogliśmy z nią porozmawiać na wiele ciekawych tematów) mogliśmy dwa razy wybrać się do Centrum Zdrowia Dziecka i zobaczyć najpierw montaż naszego sprzętu, a potem jego kalibrację. Dało nam to fajną możliwość zobaczenia, jak w praktyce wygląda działalność firmy.

Nie mógłbym sobie wymarzyć lepszego wejścia w życie zawodowe”.

Wiktoria – stażystka w Symfonii:

„Staż oceniam jak najbardziej pozytywnie. Ostatnie trzy miesiące spędziłam w bardzo miłej i luźnej atmosferze, dzięki czemu miałam okazję nauczyć się wielu praktycznych rzeczy z obszaru HR. Jest to dla mnie – jako studentki psychologii – bardzo ważne doświadczenie, ponieważ od dawna myślałam nad rozpoczęciem kariery w tym kierunku. Cieszę się, że dzięki programowi „Sprawny staż” miałam możliwość sprawdzenia się w tym obszarze. Bardzo dziękuję! :)”.

Monika – stażystka w IKEA:

„Ja niedługo kończę staż w IKEA i mogę mówić o nim tylko w pozytywnych słowach 🙂 Trafiłam na świetny zespół i świetnych ludzi, którzy nie tylko mnie we wszystkim wspierali, ale i zachęcali do próbowania nowych rzeczy i testowania się w nowych sytuacjach. Moje zadania były różnorodne, w zasadzie ani przez chwilę się nie nudziłam, ale i nie czułam przeładowania pracą. Od razu poczułam się włączona do zespołu i mogłam się angażować we wszystko, co mnie interesowało. A wszystko to w cudownej atmosferze 🙂 Zdecydowanie były to bardzo dobrze wykorzystane trzy miesiące”.

Zuzanna – stażystka w Siemens Healthineers:

„Mam na imię Zuzia. W tym tygodniu kończę swój trzymiesięczny staż w Siemens Healthineers. Staż odbywałam w formie hybrydowej. Ze względu na odległość, jaka dzieli mnie od biura, nie bywałam tam za często, ale każdą wizytę bardzo ciepło wspominam. 

W pierwszym tygodniu stażu udało mi się obronić tytuł bioinżyniera, więc staż był moim pierwszym doświadczeniem zawodowym. Miałam okazję zdobyć wiedzę na temat funkcjonowania tak dużej korporacji oraz ogrom informacji na temat sprzętu medycznego firmy Siemens Healthineers oraz firm partnerskich.

Mój opiekun stażu był bardzo pomocny. Często upewniał się, czy powierzone mi zadania są dla mnie w porządku. Tym samym nie czułam presji z jego strony i miałam zapewnioną przestrzeń na wyrażanie własnego zdania. W trakcie trwania stażu chętnie dzielił się swoim doświadczeniem i cennymi radami na przyszłość. 

Podsumowując, ze względu na okazane wsparcie i atmosferę w firmie, mogę polecić staż w Siemens Healthineers”.

Agata – stażystka w ERGO Hestii:

„Przez ostatnie 3 miesiące miałam okazję uczestniczyć w letnim stażu analitycznym w ERGO Hestii. Na co dzień dostaję zadania, dzięki którym mogę w praktyce wykorzystać moje umiejętności w SQL, a także zdobywać wiedzę w zakresie ubezpieczeń. W zespole panuje przyjazna atmosfera, która sprzyja nauce. Zdecydowanie polecam staż w ERGO Hestii. Można się tutaj wiele nauczyć a w razie kłopotów z zadaniem, zawsze można liczyć na wsparcie zespołu. Obopólne zadowolenie zaowocowało przedłużeniem stażu o kolejne 3 miesiące. Mam nadzieję, że dalej będę mogła się rozwijać w ERGO Hestii”.

Julia – stażystka w firmie Bayer:

„Podczas mojego stażu miałam przyjemność poznać niezwykłych ludzi, od których nauczyłam się wielu wartościowych rzeczy. To doświadczenie pozwoliło mi nie tylko zdobyć nową wiedzę, ale także lepiej poznać siebie i swoje umiejętności. Bardzo dobrze się odnalazłam w tym środowisku, co pomogło mi rozwijać się zawodowo i osobiście. To była naprawdę inspirująca przygoda, która zostawiła po sobie wiele pozytywnych wspomnień”.

Zofia – stażystka w IKEA:

„Przez 3 miesiące byłam stażystką w IKEA. Czas spędzony w pracy poszerzył moje umiejętności i dał mi obraz pracy w dużej firmie. Miałam okazję uczestniczyć w zebraniach teamu i w szkoleniach dostępnych jedynie dla pracowników.

Najciekawszą zaletą udziału w stażu było zobaczenie funkcjonowania sklepu IKEA od środka. Przez cały okres pracy spotkałam się z ciepłym przyjęciem, chęcią pomocy i współpracy. Jestem bardzo zadowolona z udziału w stażu i jestem świadoma, ile korzyści mi przyniósł”.

Fot. tonodiaz na Freepik.com