Czerwiec to intensywny okres szkoleniowy w Fundacji Integralia, gdyż jest jednym z istotnych etapów przygotowania firm do przyjęcia stażystów z niepełnosprawnościami w ramach programu „Sprawny staż”. Celem tego działania jest wyposażenie pracowników firm w wiedzę dotyczącą funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami, lepsze zrozumienie ich potrzeb i sposobu radzenia sobie w codziennych sytuacjach. W efekcie członkowie zespołu poczują się pewniej w nawiązywaniu współpracy.

Podczas dwugodzinnych szkoleń pracownicy dowiadują się m.in., jak komunikować się z osobami słabosłyszącymi, jak udzielać wsparcia osobom z dysfunkcjami wzroku i narządu ruchu oraz jak efektywnie współpracować z osobami w spektrum autyzmu. Szkolenia odbywają się online i mają charakter interaktywny – uczestnicy zachęcani są do wykonywania ćwiczeń, które pomagają lepiej zrozumieć perspektywę osób z różnymi potrzebami.

– Podczas naszych szkoleń nie tylko chcemy przekazać najważniejsze wskazówki, jak współpracować i komunikować się z osobami z różnymi niepełnosprawnościami, aby zachować komfort każdej ze stron. Zależy nam również na zmianie perspektywy w postrzeganiu tej grupy osób, na przełamaniu lęków i stereotypów oraz zwróceniu uwagi na możliwości i potencjał. – podkreśla Angelika Stolc, trenerka w Fundacji Integralia.

Dotychczasowe szkolenia dla zespołów odbyły się w firmach Siemens Healthineers, Accenture, Twinings oraz w ERGO Hestii. Uczestniczyło w nich łącznie około 130 osób. Do końca czerwca planowane jest przeprowadzenie jeszcze 3 szkoleń dla pozostałych stażodawców uczestniczących w programie.

– Szkolenia dla pracowników firm dają nam dużo satysfakcji. Bierzemy udział w tworzeniu przyjaznego środowiska zawodowego dla młodych osób z niepełnosprawnościami, które niebawem wejdą na rynek pracy. Jesteśmy świadomi, że przekazywana przez nas wiedza jest propagowana dalej i przyczynia się do zmiany społecznej świadomości. To istotne, ponieważ dążymy do tego, aby osoby z niepełnosprawnościami mogły się spełniać we wszystkich sferach życia – w tym również zawodowej i były wszędzie traktowane na równi z innymi, uwzględniając ich realne możliwości. Jestem trenerką, ale jednocześnie osobą z niepełnosprawnością i doskonale zdaję sobie sprawę, jak brak wiedzy i zrozumienia na temat funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami wpływa na nasze życie. – mówi Natalia Kalocińska, trenerka w Fundacji Integralia.

Wartość realizowanych szkoleń podkreślają sami uczestnicy:

„Szkolenie przeprowadzone przez Fundację pozwoliło naszym pracownikom empatycznie podejść do tematu niepełnosprawności; ogrom wiedzy – który pokazany był w bardzo przystępny, ciekawy i chwytliwy sposób – pomógł nam bardziej zrozumieć sytuację osób z niepełnosprawnościami. Ćwiczenia były bardzo angażujące oraz pokazały nam, z czym mierzą się osoby z niepełnosprawnościami. Bardzo cieszę się, że nasza firma została partnerem „Sprawnego stażu” i wierzę, że tak wspaniałe szkolenie pomoże nam ugościć uczestników stażu oraz podniesie nasze kwalifikacje” – pisze Magdalena Galant-Bielecka, Service Deliver Lead w Accenture Operations Poland.

Inne opinie:

• Angelika, Natalia, bardzo dziękuje za to spotkanie!!! Bardzo ciekawa sesja poszerzająca horyzonty!!!

Bardzo dziękuję za szkolenie! Zrozumiała i przystępna forma prezentacji. Podane przykłady pozwoliły mi choć trochę bardziej zrozumieć sytuację osób z niepełnosprawnościami.

Bardzo przydatne informacje dot. komunikacji z osobami z niepełnosprawnościami, będę wprowadzać w życie:)• Super poprowadzone szkolenie! 🙂

Podobało mi się, że uczestnicy szkolenia mieli okazję zmienić perspektywę np. napisać zdanie na klawiaturze z zamkniętymi oczami.

Padły odpowiedzi na pytania, które w społeczeństwie widnieją jako tabu, także serdecznie dziękuję za oświecenie 🙂 Podejrzewam, że spotkanie face-to-face byłoby jeszcze bardziej cenne.

Od lipca ruszają staże w firmach partnerskich. Mamy nadzieję, że współpraca będzie przebiegać pomyślnie, a stażyści zbiorą cenne i pozytywne doświadczenia zawodowe.