Zakończyliśmy rekrutację do II edycji programu „Sprawny staż”. W lipcu ponad 20 stażystów zacznie realizować zadania i zdobywać doświadczenie w prestiżowych firmach biorących udział w projekcie. W tym roku staże cieszyły się dużą popularnością wśród kandydatów. O jedno miejsce ubiegało się aż sześć osób.
Dzięki pracy zespołu rekruterek z Fundacji Integralia w tegorocznej odsłonie dotarliśmy do ponad 400 osób zainteresowanych udziałem w programie. Spośród 120 studentów i absolwentów z niepełnosprawnościami wyłoniliśmy kandydatów, którzy zostali zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. W kolejnym kroku zarekomendowaliśmy pracodawcom 36 osób. W czerwcu każda z firm spotkała się z poleconymi studentami i podjęła ostateczną decyzję o przyjęciu na staż. Podczas rozmów przedstawiciele poszczególnych działów oferujących staże opowiedzieli kandydatom, na czym polegają zadania, projekty, czego konkretnego mogą się nauczyć. Wśród tych pracodawców była Symfonia – przedsiębiorstwo tworzące oprogramowanie dla biznesu, które dołączyło do „Sprawnego stażu” w kwietniu.
– Współpraca z Fundacją Integralia przy procesie rekrutacyjnym była pozytywnym doświadczeniem, które przyczyniło się do skutecznego przeprowadzenia rekrutacji i znalezienia odpowiednich kandydatów. – mówi Julia Czaplicka, Specjalista ds. Rekrutacji w Symfonii. Fundacja zawsze była gotowa odpowiedzieć na nasze pytania i udzielić potrzebnych informacji. Regularna komunikacja miała wpływ na szybką wymianę informacji o postępach, co było bardzo pomocne. Kandydaci, którzy zostali nam poleceni, prezentowali naprawdę wysoki poziom, co spowodowało, że mieliśmy niełatwą decyzję do podjęcia. Na każdym etapie Integralia wykazała się profesjonalizmem, zaangażowaniem oraz troską o dobro kandydatów – dodaje.
Na uczestników programu czekało 20 miejsc w różnych obszarach. Rekrutację prowadziliśmy w całej Polsce. Największą popularnością cieszyły się staże w formie zdalnej. Zdecydowana większość kandydatów posiadała orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
– Staże odbędą ambitne, zmotywowane i nietuzinkowe osoby. Często są to studenci, którzy już w trakcie studiów podjęli pracę, są aktywnymi członkami organizacji studenckich lub wolontariuszami. Wykazują się znajomością języka angielskiego oraz certyfikatami ukończonych kursów. – podkreśla Agnieszka Zborowska, koordynatorka programu. Każdy z nich poszukuje nowych możliwości rozwoju i dostrzega w stażu szansę na zdobycie unikalnej wiedzy oraz doświadczenia.
Od lipca wakacyjną przygodę ze „Sprawnym stażem” rozpoczną 23 osoby. Grono laureatów może się jeszcze powiększyć. W kilku firmach rozmowy nadal trwają. Pracodawcy korzystają z możliwości przyjęcia większej liczby kandydatów, niż zakładali. Dla wielu młodych osób uczestnictwo w programie będzie pierwszym doświadczeniem pracy w dużej, międzynarodowej korporacji. Z tego powodu mogą liczyć na wsparcie opiekuna, który będzie czuwał nad przebiegiem stażu na każdym jego etapie. Praktykanci mogą oczekiwać także przyjaznego i bezpiecznego środowiska pracy.
Przed rozpoczęciem staży każdy zespół uczestniczył w szkoleniu na temat współpracy z osobami z niepełnosprawnością w miejscu pracy. Szkolenie miało na celu przede wszystkim zniwelowanie obaw i barier wśród pracowników, edukację oraz stworzenie przestrzeni do otwartości, możliwości uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania. Dzięki doświadczonym trenerkom Fundacji Integralia łatwiej potem zorganizować procesy onboardingowe w firmie oraz zintegrować różnorodny pod względem sprawności zespół. W sumie w szkoleniach wzięło udział ponad 180 uczestników.
Dobry start to dopiero zapowiedź tego, co nastąpi w ciągu kolejnych 3 miesięcy. Trzymamy kciuki za wszystkich stażystów i stażodawców!
W razie pytań służymy pomocą.