Przejdź do treściPrzejdź do nawigacji

W lipcu rozpoczęły się staże w ramach IV edycji programu „Sprawny staż”. Ponad 40 osób z niepełnosprawnościami w okresie letnim zdobędzie doświadczenie zawodowe w znanych, międzynarodowych firmach.

Przebieg rekrutacji

Przez ostatnie dwa miesiące fundacja Integralia i firmy uczestniczące w inicjatywie prowadziły intensywne przygotowania, by wyłonić oraz powitać w biurach studentów i studentki oraz absolwentów i absolwentki. Wspólnie z partnerami zakończyliśmy rekrutację oraz szkolenia dla zespołów z zakresu inkluzywnej współpracy z osobami z niepełnosprawnościami. Rekrutacja, składająca się z dwóch etapów, przebiegła pomyślnie.

– Zainteresowanie programem było ogromne – na 32 oferty stażowe aplikowało ponad 200 osób z niepełnosprawnościami. Ostatecznie firmy zdecydowały się przyjąć ponad 40 stażystów, a o jedno miejsce ubiegało się średnio siedmioro kandydatów i kandydatek. Cieszy nas, że tak wielu młodych ludzi chce wejść na rynek pracy i rozwijać się w firmach, które naprawdę rozumieją, czym jest różnorodność – mówi Agnieszka Zborowska, koordynatorka programu „Sprawny staż”.

Podczas rozmów kwalifikacyjnych, zarówno osoby rekrutujące po stronie pracodawców, jak i osoby ubiegające się o staż, pogłębiły świadomość i rozumienie potrzeb związanych z niepełnosprawnością w miejscu pracy. Ten etap umożliwiał prowadzenie otwartego dialogu na temat dostępności, elastyczności, warunków komfortowej, włączającej współpracy i wzajemnych oczekiwań. Osoby zarekomendowane podczas rozmów zostały ocenione bardzo pozytywnie. Spodobały się na tyle, że wielu pracodawców zorganizowało więcej staży, niż początkowo zakładało.

– Udział w programie „Sprawny staż” i rekrutacja stażystów to dla Banku BPH przede wszystkim możliwość pozyskania utalentowanych ludzi. Spotkania z kandydatami były nie tylko okazją do inspirujących rozmów, ale też szansą na poszerzenie perspektyw. Zaproponowaliśmy staże czterem osobom, które dołączyły do banku od 1 lipca – podkreśla Alicja Kuracka, Konsultantka ds. rekrutacji w Banku BPH. Oczekiwanie na stażystów wiązało się z ekscytacją i ciekawością wobec ich świeżych perspektyw, które mogą wzbogacić zespoły, do których dołączają. Dzień rozpoczęcia staży to był w banku moment pełen energii, zarówno dla stażystów, jak i zespołów, w których będą pracować – dodaje.

Stażyści i stażystki dołączyli do 12 renomowanych firm: Accenture, AstraZeneca, Bank BPH, Bayer, Credit Agricole, ERGO Hestia, IKEA, LPP, mBank, McCormick, Siemens Healthineers oraz Toyota. Młodzi ludzie swoje pierwsze doświadczenia zdobędą w wielu różnorodnych obszarach, m.in. w administracji, analizie danych, biotechnologii, BHP, finansach, HR, inżynierii, IT, logistyce, marketingu, zarządzaniu. Najważniejsze jednak, że trafią do zaangażowanego, przyjaznego środowiska pracy.

– Otwartość i inkluzywność są jednym z fundamentów naszej kultury organizacyjnej, a wsparcie osób z niepełnosprawnościami, jest jednym z działań firmy w tworzeniu równych szans. Promując różnorodność, pozwalamy każdemu pracownikowi rozwijać się i wnosić wartość do organizacji – mówi Alicja Kuracka z Banku BPH.

Szkolenia dla firm

Aby jak najlepiej przygotować firmy do przyjęcia stażystów i stażystek, Integralia przeprowadziła cykl szkoleń „Zmień Perspektywę”, poświęconych inkluzywnej współpracy z osobami z niepełnosprawnościami. W spotkaniach wzięło udział 190 pracowników i pracowniczek. Szkolenie uwzględniało m.in. zagadnienia:

  • przełamywania stereotypów i mitów,
  • inkluzywnej komunikacji z osobami z różnymi rodzajami niepełnosprawności,
  • budowania profesjonalnych relacji opartych na empatii i szacunku.

– Udział w szkoleniu „Zmień Perspektywę” stanowił dla nas – firmy AstraZeneca – cenną okazję do pogłębienia wiedzy w zakresie komunikacji oraz współpracy z osobami z niepełnosprawnościami. Szerokie spektrum niepełnosprawności omówione przez trenerki, a także przekazane przez nie praktyczne wskazówki, znacząco przyczyniły się do lepszego zrozumienia, jak komunikować się w sposób efektywny i tworzyć włączające miejsce pracy. Szczególne wrażenie wywarły na nas ćwiczenia warsztatowe, które umożliwiły nam empatyczne spojrzenie na realne sytuacje, z jakimi na co dzień spotykają się osoby z niepełnosprawnościami – wspomina Mateusz Rybarkiewicz, Talent & Development, Inclusion & Diversity Lead w AstraZeneca.

Uczestnicy szkoleń, w atmosferze dialogu, zrozumienia i ciekawości, mieli okazję skonfrontować swoje wyobrażenia z rzeczywistością osób z niepełnosprawnościami. Spotkania wypełnione były praktycznymi informacjami, przykładami oraz zadaniami pozwalającymi zrozumieć, w jaki sposób osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności widzą świat.  

– Nieocenioną wartość miało również podzielenie się osobistymi doświadczeniami przez jedną z prowadzących, dzięki czemu mogliśmy poznać perspektywę osoby żyjącej z niepełnosprawnością –  mówi Mateusz Rybarkiewicz z AstraZeneca. Szkolenie pozwoliło nam również uświadomić sobie, że to nie sama niepełnosprawność, a często otoczenie stanowi największą barierę w procesie włączania osób z niepełnosprawnościami w życie społeczne i zawodowe. Myślę, że dzięki dobrej woli, nawet drobnym gestom oraz odpowiednio dobranym słowom możemy realnie wpływać na zmianę tego otoczenia – dodaje.

O programie

We wszystkich czterech edycjach programu, który trwa od 2022 roku, wzięło udział już ponad 100 osób. Co roku około 40% stażystów i stażystek kontynuuje współpracę z firmą po zakończeniu stażu. Staże realizowane są w formie zdalnej, hybrydowej i stacjonarnej. Trwają przynajmniej 3 miesiące i są płatne. Minimalna stawka wynagrodzenia dla stażystów w tym roku wynosi 5 208 zł brutto. Program „Sprawny staż” daje szansę młodym ludziom na rozwój i zdobycie cennego doświadczenia zawodowego, pracodawcy zaś zyskują zmotywowanych, ambitnych pracowników. Obie strony przez cały okres realizacji projektu mogą liczyć na wsparcie fundacji w zakresie integracji i zarządzania różnorodnością.

Patronat nad programem „Sprawny staż” objęli: Karta Różnorodności (Forum Odpowiedzialnego Biznesu), Pracodawcy Pomorza, AHK Polska, UN Global Compact Network Poland, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Warszawski, Politechnika Gdańska, Akademia Leona Koźmińskiego, Magazyn My Company, Radio 357 oraz wyborcza.biz.

Trzymamy kciuki za uczestników IV edycji i życzymy wszystkim owocnej współpracy!